Archive for heinäkuu, 2009

PostHeaderIcon Pöh!

Loma on loppumaisillaan ja se harmittaa todella paljon. Olisin varsin hyvin voinut jatkaa oleskelua vielä hetken aikaa (no, totta puhuen: piiiiiiitkän aikaa) vaan ei, töihin on palattava. Epätoivosta kertoo se, että laitan muutaman viikon loton vetämään…lottoan siis korkeintaan kerran vuodessa joten ihmeen täytyy tapahtua että voitto tulee! Jos tuon neljä miljoonaakin voittaisin, voisin a) pitää vuoden verran vapaata (ei enempää, ettei moiseen onneen tottuisi) b) ostaa talon maalta c) auttaa äitiä miehineen jotta nämä pystyisivät ostamaan mieleisensä kodin.

Aavistelen, että syksystä voi tulla pitkä ja vaikea työrintamalla. Liian vähän väkeä ja pandemian vaara eivät hyvää lupaa. Hienoa, jos asiat järjestyvät mutta pahoin pelkään etteivät järjesty.

perunankukka

PostHeaderIcon Elokuvia ja elukoita

Olen käynyt läpi elokuvavarastoani ja katsellut muutaman pätkän kuluneen viikon aikana:

  • Brokeback Mountain
  • Little Miss Sunshine
  • Eyes Wide Shut
  • Into the Wild

Filmeistä ensimmäinen jäi moneksi päiväksi mieleen pyörimään, herätti ajatuksia ja pohdintaa. Pidin. Kakkosfilmi oli aivan hurmaavan positiivinen kokemus, tyrskin ja hihitin riemastuneesti – suosittelen! Cruise & Kidman pärjäsivät Kubrickin elokuvassa mielestäni hyvin, olen jostain syystä lykännyt tämän katsomista monta vuotta. En toki muitakaan elokuvia ole katsellut mitenkään pikaisella aikataululla mutta EWS ilmestyi jo 1999. Viimeinen leffa taas on minulle tuttu kirjana ja kirjoittelinkin vanhaan blogiini useampaan otteeseen aiheesta. Kirja on ehdottomasti lukemisen arvoinen, samoin elokuva vaikka jos valita pitää niin kallistun kirjan puoleen. Elokuva herätti mietintää monesta aiheesta, myös siitä miten ohjaajan käsitys tapahtumista ja päähenkilöstä vaikuttaa siihen mitä teemoja filmissä painotetaan.

Tämä harmaa pörröinen piipero tuli piipittämään minulta ruokaa, reppana pieni.

lokkipiipero